Mesafeli satış sözleşmesi

1. TARAFLAR
1.1. SATICI:
Unvanı, Ad Soyad:  Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti
Dikilitaş Mh. Asude Sk. No:13 Beşiktaş İstanbul
Tel: +90 212 213 0606 – Faks: +90 212 231 1594

1.2. ALICI: Satıcıya ait alışveriş sitesinin sipariş formuyla sipariş veren ve Adı Soyadı, Adresi, Telefonu bu sipariş formunda belirtilen kişidir.

2. SÖZLEŞMENİN KONUSU
İşbu sözleşmenin konusu, ALICI’ nın SATICI’ ya ait internet sitesi üzerinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürünün satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve 27866 sayılı Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerini kapsamaktadır.

3. SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN
3.1 Elektronik ortamda alınan Ürün-Ürünlerin Cinsi ve türü, Miktarı, Marka-Modeli, Satış Bedeli, Ödeme Şekli, Teslim Alacak Kişi, Teslimat Adresi, Kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir.

Mal, Ürün, Hizmet Türü: Sitenin sipariş formu vasıtasıyla sipariş edilen ve bir nüshası sipariş sonrasında ALICI e posta adresine bildirilen ve sonrasında sitemizin sipariş takibi kısmından takip edilebilen ürün ve hizmetlerdir.

Satış Fiyatı (KDV dahil) : Malların satış fiyatı sitede ilan edildiği gibidir. Sipariş formunda da her ürün için ayrı ayrı olarak birim fiyat KDV dahil olarak yer alır.

Toplam tutar: Siparişten önce sipariş formunun Toplam tutar bölümünde yer alan siparişten sonra ise ALICI nın emailine gönderilen sonrasında da sitemizin sipariş takip bölümünden takip edilebilen toplam sipariş tutarıdır.

Kargo Ücreti: Sipariş formunda Kargo Fiyatı bölümünde belirtilen ve sipariş edilen ürün tutarına eklenen nakliye bedelidir.

3.2 Ödeme Şekli: Sipariş formunda ALICI ya sunulan farklı ödeme yöntemleri mevcuttur. Banka-posta havalesi, kredi kartı ödemeli seçeneklerinin fiyatları farklı olup sipariş formunda hangi seçenek seçilirse hemen altında kargo dahil sipariş toplam tutarının ne kadar olacağı ALICI ya gösterilmektedir. Ödeme şekli, ALICININ seçtiği ödeme seçenekleri tercihe göre değişir ve sipariş sırasında ALICI ya gösterilen bu seçeneklerden alıcının seçimine göre belirlenerek, sipariş sonrası ALICI ya gönderilen e-postada ve sonrasında sitemizin sipariş takip bölümünde gösterildiği gibidir.

3.3 Kredi Kartı İle Yapılan Ödemelerde:
Bankanız kampanyalar düzenleyerek sizin seçtiğiniz taksit adedinin daha üstünde bir taksit adedi uygulayabilir, taksit öteleme gibi hizmetler sunabilir. Bu tür kampanyalar bankanızın inisiyatifindedir ve sitemizle bir ilgisi yoktur.

Kredi kartınızın hesap kesim tarihinden itibaren sipariş toplamı taksit adedine bölünerek kredi kartı özetinize bankanız tarafından yansıtılacaktır. Banka taksit tutarlarını küsurat farklarını dikkate alarak aylara eşit olarak dağıtmayabilir. Detaylı ödeme planınızın oluşturulması bankanız inisiyatifindedir.

3.4 Diğer yandan vadeli satışların sadece Bankalara ait kredi kartları ile yapılması nedeniyle, alıcı, ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve alıcı arasındaki kredi kartı sözleşmesi kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

3.5 İade Prosedürü:

A) KREDİ KARTINA İADE PROSEDÜRÜ

Alıcının cayma hakkını kullandığı durumlarda ya da siparişe konu olan ürünün çeşitli sebeplerle tedarik edilememesi veya Hakem heyeti kararları ile Tüketiciye bedel iadesine karar verilen durumlarda, alışveriş kredi kartı ile ve taksitli olarak yapılmışsa, kredi kartına iade prosedürü aşağıda belirtilmiştir:

Müşterimiz ürünü kaç taksit ile aldıysa Banka müşteriye geri ödemesini taksitle yapmaktadır. Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti Alışveriş Hizmetleri bankaya ürün bedelinin tamamını tek seferde ödedikten sonra, Banka poslarından yapılan taksitli harcamaların Müşterimizin kredi kartına iadesi durumunda, konuya müdahil tarafların mağdur duruma düşmemesi için talep edilen iade tutarları, yine taksitli olarak hamil taraf hesaplarına Banka tarafından aktarılır. Müşterinin satış iptaline kadar ödemiş olduğu taksit tutarları, eğer iade tarihi ile kartın hesap kesim tarihleri çakışmazsa her ay karta 1 iade yansıyacak ve müşteri iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri satışın taksitleri bittikten sonra, iade öncesinde ödemiş olduğu taksitleri sayısı kadar ay daha alacak ve mevcut borçlarından düşmüş olacaktır.

Kart ile alınmış mal ve hizmetin iadesi durumunda DMaks Reklam Tic ve San Ltd Şti Banka ile yapmış olduğu sözleşme gereği Müşteriye nakit para ile ödeme yapamaz. Üye işyeri yani Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti bir iade işlemi söz konusu olduğunda ilgili yazılım aracılığı ile iadesini yapacak olup, Üye işyeri yani Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti ilgili tutarı Bankaya nakden veya mahsuben ödemekle yükümlü olduğundan yukarıda anlatmış olduğumuz prosedür gereğince Müşteriye nakit olarak ödeme yapılamamaktadır. Kredi kartına iade, Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti’nin Bankaya bedeli tek seferde ödemesinden sonra, Banka tarafından yukarıdaki prosedür gereğince yapılacaktır.

Alıcı, bu prosedürü okuduğunu ve kabul ettiğini kabul ve taahhüt eder.

B) HAVALE/EFT ÖDEME SEÇENEKLERİNDE İADE PROSÜDÜRÜ

Havale/EFT ödeme seçeneklerinde iade Tüketiciden banka hesap bilgileri istenerek, Tüketicinin belirttiği hesaba (hesabın fatura adresindeki kişinin adına veya kullanıcı üyenin adına olması şarttır) havale ve /EFT şeklinde yapılacaktır.

3.6 Teslimat Adresi: ALICI’ nın sipariş formunda belirttiği teslimat adresidir. Bu adres sipariş sonrası ALICI ya gönderilen sipariş bilgileri e postasında ve sonrasında da sitemizin sipariş takibi kısmında yer aldığı şekildedir.

Teslimat kargo şirketi aracılığı ile Alıcının sözleşmede belirtilen adresinde elden teslim edilecektir. Teslim anında alıcının adresinde bulunmaması durumunda dahi SATICI edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, alıcının ürünü geç teslim almasından kaynaklanan her türlü zarar ile ürünün kargo şirketinde beklemiş olması ve/veya kargonun SATICI’ ya geri iade edilmesinden dolayı da oluşan giderler de ALICI’ ya aittir.

4. GENEL HÜKÜMLER

4.1. ALICI, Madde 3de belirtilen sözleşme konusu ürünün temel nitelikleri, satış fiyatı ve ödeme şekli ile teslimat, iptal, iade ve değiştirmeye ilişkin tüm ön bilgilendirmeyi sitemizin altında yer alan “iade ve geri ödeme” bölümünden okuyup bilgi sahibi olduğunu ve işbu sözleşme akdedilmeden önce elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul ve beyan eder.

4.2. Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi aşmamak koşulu ile her bir ürün için ALICI’ nın yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde ALICI ‘ya veya gösterdiği adresteki kişi veya kuruluşa teslim edilir. Ürünün teslimi hususunda 3. maddede yazan kargo ücreti Alıcı tarafından ödenir.

4.3. Sözleşme konusu ürün, ALICI’ dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz.

4.4. SATICI mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti veya sipariş edilen ürünün stoklarda tükenmesi veya tedarikinin mümkün olmaması, ulaşımın kesilmesi gibi durumlar nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içinde teslim edemez ise, durumu ALICI’ ya bildirmekle yükümlüdür. Bu takdirde ALICI siparişin iptal edilmesini veya sözleşme konusu ürünün varsa emsali ile değiştirilmesini ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir.
ALICI’ nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içinde iade edilir. Alıcı ödemesini banka havale/EFT ile yapmış ise alıcının banka hesabına, kredi kartı ile yapmışsa kredi kartına iade yapılır.

4.5. SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun şekilde tesliminden sorumludur. Sipariş edilen malların kargoya verilmesinden sonra kargoda oluşacak olan hasarlardan dolayı ürünün alıcı tarafından teslim alınmaması veya iadesi halinde yerine gönderilecek ürün ancak stoklarda var ise mümkündür, aynı ürün veya eş kalite ve fiyatta başka bir ürünün tedarik edilememesi durumunda satıcı 10 gün içinde para iadesi yapar. İade şekli sözleşmede belirtildiği gibidir. Garanti belgesi ve Türkçe kullanma kılavuzu varsa ürünle birlikte gönderilir. Satıcının ürünün ambalajını açma yetkisi yoktur. Alıcıya, ambalajı açılmış ürün göndermemek için, Garanti Belgesi ve Kullanma Kılavuzlarının bu ambalaj içinde yer aldığı düşünüldüğü durumlarda, ürünün ambalajı içinden bu belgelerin çıkmaması veya eksikliği durumunda satıcı bundan sorumlu tutulamaz. Alıcının bu durumdan bir mağduriyeti ve zararı var ise Garanti Belgesi veya Türkçe Kullanma Kılavuzunun olmamasından kaynaklanan zararı için o malın üreticisi sorumludur. Satıcı, alıcıya bu sorumlu üretici firma iletişim bilgilerini temin eder. Garanti belgesi ve kullanma kılavuzunun olmadığı durumlarda satıcının sorumluluğu sadece ürünü iade alarak 10 gün içinde bedelini alıcıya ödemekten ibarettir.

4.6. Sözleşme konusu ürünün teslimatı için işbu sözleşmenin imzalı nüshasının SATICI’ ya ulaştırılmış olması ve bedelinin ALICI’ nın tercih ettiği ödeme şekli ile ödenmiş olması şarttır. Herhangi bir nedenle ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilir ise, SATICI ürünün teslimi yükümlülüğünden kurtulmuş kabul edilir.

4.7. Ürünün tesliminden sonra ALICI’ ya ait kredi kartının ALICI’ nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşun ürün bedelini SATICI’ ya ödememesi halinde, ALICI’ nın kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla ürünün 3 gün içinde SATICI’ ya gönderilmesi zorunludur. Bu takdirde nakliye giderleri ALICI’ ya aittir.

4.8. Sitemizde satışı yapılan ve garantisi olan ürünler üretici / imalatçı firma garantisi altındadır. Garanti belgesi ile satılan ürünlerden olan veya olmayan ürünlerin arızalı veya bozuk olanlar, garanti şartları içinde gerekli onarımın yapılması için ilk olarak ürünün yetkili servisine, yetkili servis yoksa veya ulaşılamıyorsa ithalatçı veya üretici firmaya, bu da mümkün değilse SATICI’ ya gönderilebilir, satıcıya gönderildiği takdirde kargo giderleri ALICI tarafından karşılanacaktır.

4.8. Sipariş İptali: Siparişi iptal etmek isteyen ALICI bu isteğini iletişim bölümündeki mesaj formu veya faks aracılığıyla SATICI’ ya iletir. Sipariş kargoya verilmemişse sipariş süre sınırlaması olmaksızın satıcı tarafından iptal edilir ve bedeli de 7 işgünü içinde alıcıya iade edilir. Sipariş kargoya verilmişse iade prosedürü uygulanır. Siparişin kargoya verilip verilmediği satıcının internet sitesinin Sipariş Takip bölümünde belirtilmektedir.

4.9. ALICI ve SATICI işbu Sözleşme şartlarının yanı sıra, sözleşmede belirtilmeyen diğer hususlar için 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Düzenleyen Yönetmelik hükümlerini kabul ettiğini ve bu hükümlere uygun hareket edeceğini kabul ve beyan eder.

4.10. İşbu Sözleşme tüm maddeleri ile ALICI ve SATICI tarafından okunmuş ve kabul edilmiş olup, işbu sözleşme ALICI tarafından sitenin sipariş formunda Siparişimi Gönder butonuna basmak suretiyle onaylanmış sayılır. ALICI siparişini gönderdikten sonra, sipariş ettiği ürün, teslimat adresi, kargo bedeli, sipariş tutarı, sipariş yöntemi ve ödeme şekli gibi bilgileri kontrol edebilmesi için sipariş sonrasında Sipariş Bilgileri konulu bir e posta gönderilir, e postadaki bu bilgiler sitemizin Sipariş Takip bölümünde de yer alır. ALICI siparişi sonrasında bu bilgileri kontrol etmek ve bir yanlışlık veya eksiklik varsa aynı gün içinde SATICI ya bildirmek zorundadır. Bu bildirim yapılmadıysa işbu sipariş bilgileri ve mesafeli satış sözleşmesi onaylanmış kabul edilir.

5. CAYMA HAKKI
ALICI, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren (7) gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ ya faks, email veya sitenin iletişim formu ile bildirimde bulunulması ve ürünün kullanılmamış/ açılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 3. kişiye veya ALICI’ ya teslim edilen ürünün SATICI’ ya gönderildiğine ilişkin kargo teslim tutanağı örneği ile fatura aslının iadesi zorunludur. Bu belgelerin ulaşmasını takip eden 10 gün içinde ürün bedeli ALICI’ ya iade edilir. Fatura tüm nüshaları ile birlikte gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilmez. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün kargo bedeli ALICI tarafından karşılanır. Niteliği itibariyle iade edilemeyecek ürünler,  son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz, Sağlık ürünlerinde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

Ayrıca, tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz.

6- TEMERRÜT HÜKÜMLERİ
Tarafların işbu sözleşmeden kaynaklarından edimlerini yerine getirmemesi durumunda Borçlar Kanununun 106-108. maddesinde yer alan Borçlunun Temerrüdü hükümleri uygulanacaktır. Temerrüt durumlarında, herhangi bir tarafın edimlerini süresi içinde haklı bir sebebi olmaksızın yerine getirmemesi durumunda diğer taraf söz konusu edimin yerine getirilmesi için edimini yerine getirmeyen tarafa 7 günlük süre verecektir. Bu süre zarfında da yerine getirilmesi durumunda edimini yerine getirmeyen taraf mütemerrit olarak addolunacak ve alacaklı edimin ifasını talep etmek suretiyle malın teslimini, ve/veya sözleşmenin feshini ve bedelin iadesini talep etme hakkına sahiptir.

Satıcının, işbu yükümlülüğünü yerine getirmesini engelleyebilecek mücbir sebepler veya nakliyeyi engelleyen hava muhalefetleri, ulaşımın kesilmesi, yangın, deprem, sel baskını gibi olağanüstü olaylar, iyi niyet kuralları dahilinde sipariş edilen ürünün stokta tükenmesi veya tedarik edilememesi nedeni ile sözleşme konusu ürünü süresi içerisinde teslim edemez ise, bu tip durumlarda Alıcı, satıcının sorumluluğu olmadığını kabul eder, siparişin iptal edilmesini veya teslimat süresinin engelleyici durumunun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. ALICI’ nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 gün içerisinde kendisine ödenir. (kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde ise kredi kartına iade için yukarıdaki prosedür ALICI tarafından kabul edilir)

7. UYUŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ
İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar İstanbul-Bakırköy Tüketici Hakem Heyetleri ile İstanbul-Bakırköy Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

İşbu sözleşme, Alıcının Siparişinin sisteme girildiği tarihinde yürürlüğe girer. Bu tarih, alıcının email adresine bir nüshası gönderilen ve sitenin sipariş takip bölümünden de takip edilebilen satış belgesindeki tarihtir.

SATICI: Maks Reklam Tic ve San Ltd Şti

ALICI: SİTE ÜZERİDEN VERİLEN SİPARİŞTE SİPARİŞ FORMUNDA ADI SOYADI YAZAN KİŞİ